elmoirfan علم و عرفان
اسلام علیگم

Welcome to the ELMOIRFAN FORUM

You are currently viewing our boards as a guest with limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community Registration is fast and simple!

If you have any problems with the registration process or your account login, please contact on sss_khani@yahoo.com.
become an active part of www.elmoirfan.englishboard.net now!
Regards
Forum Admin
elmoirfan علم و عرفان

علم و عرفان
 
HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 پيام جمعيت اصلاح به محصلين

Go down 
AuthorMessage
spiderkhan
Junior Member
Junior Member
avatar

Posts : 24
Points - امتياز : 74
Thanked - ووټ : 1
Join date : 2010-10-06

PostSubject: پيام جمعيت اصلاح به محصلين   Wed Oct 27, 2010 4:57 am

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله، وعلى آله وصحابته أجمعين

برادران و خواهران گرامي!

السلام عليکم ورحمة الله و برکاته

و بعد: آمدن شما عزيزان را به کانون علم و دانش پس از سپري نمودن ايام تعطيلي زمستان، خيرمقدم مي گوييم، بخصوص تبريکي خود را براي برادران و خواهران عزيزمان که از آزمون کانکور موفقانه بدرآمده و نخستين بار گام در صحن پوهنتون گذاشتند تقديم ميداريم.

عزيزان! جواني مهم ترين مقطع زندگي انسان است، زيرا دور طفوليت گرچند با صحت و سلامتي همراه است اما نيروهاي خرد و فکر در آن نضج و پخته نمي باشد و روزگاران کهولت گرچند توأم با پختگي عقل و فکر مي باشد، ولي قوت بدني و نيروي جسماني ياري نمي كند، لزا اين تنها جوانان هستند که در عين زمان از همه اين نعمات؛ عقل، خرد و نيروي جسمي برخوردار مي باشند. به همين خاطراست که جوانان بزرگ ترين سرمايه امت اسلامي به حساب مي روند.اکنون پرسش اين است که:

جوان کيست؟

دانشمندان جوان را اين گونه تعريف مي كنند: جوان همان كسي است که در زندگي اش هدفي سترگ داشته باشد و به منظور دستيابي آن تلاش هاي پيهم بخرچ دهد.پس جوان مسلمان بايد اهداف متعالي را براي زندگي خود انتخاب نمايد که همانا بازسازي کشور در تمام ابعادش، اعاده مجد و عظمت گذشته امت اسلامي، توسعه ارزشهاي ديني، تحكيم نظام الهي در روي زمين و دستيابي به رضا و خشنودي پروردگار و حصول جنت است.

ويژه گي هاي جوان مسلمان:

جوان مسلمان بايد داراى جسم قوي، اخلاق نيكو، تفكر اسلامي و عقيده سالم باشد، از حلال تغذيه نمايد، درست عبادت كند، با نفس خود جهاد نمايد و ارزش وقت را بشناسد، امور زنده گي خود را منظم سازد و بحيث يك عضو مفيد در جامعه خويش بسر ببرد.

ملت ها پا کارکردهاي جوانان ارزيابي مي گردند:

اين را بدان که ارزشهاي جوامع بشري و پايداري آن به جوانان و کارکردهاي آنان وابسته است. جامعه شناسان از همين منظر، پايداري و فروپاشي کشورها و ملت ها را به سنجش و تخمين مي گيرند.

آنها به همين منظوربه پوهنتون ها، مدارس و ديگرمراکز تعليمي مي روند و تلاش و کوشش جوانان را ارزيابي ميكنند.همچنان از آرزوهاي آنان معلومات جمع آوري مي كنند و بالاخره در پرتو شناخت ميزان تفکر و آينده نگري آنان چگونگي آينده ملت ها را تشخيص دهند.

صالحيت و صلاحيت:

برادران و خواهران عزيز!

وظيفه مهم شما اين است که صلاحيت و شايستگي علمي خود را با صالحيت اسلامي توأم سازيد، آنگاه که شما بدين کار توان يافتيد، بدانيد که آينده از آن شماست. داستان يوسف عليه السلام را در قرآن کريم با دقت بخوانيد. تهذيب آنروز مصر با تهذيب امروزي دنياي غرب هيچ تفاوت نداشت،اما يک جوان به تنهايي خود به مقابله همه گمراهي ها برخاست، فريبندگي هاي آن را پشت پا زد و بلنداي اخلاق خود را تا آن زن روشنفكر به تمام مردم تصديق كرد كه به او دست شهوت دراز كرده بود. وي را زن عادي نه ، بل همسرپادشاه مصر به سوي خود فراخواند و به دنبالش شتافت، اما اين جوان يوسف نام، عليه خواهش نفس پاي گذاشت و زندان را بر لذت ها ترجيح داد. او در زندان نيز خاموش ننشست بلكه به ترديد خدايان دروغين و اثبات توحيد خالق کائنات پرداخت.

بالاخره اين جوانى که در مصر كاملا يك فرد بيگانه بود به اساس داشتن دو خصوصيت به مقام و جايگاه عالي نايل آمد. وي براي حکومت وقت گفت:” کليد خزانه هاى کشور را براي من بسپارید”. حکومت که سالهاي سخت قحطي را در پيشرو داشت، مي بايست که شخصي صادق و کارفهم را بدين منصب بگمارد، آنها ديدند كه شخص شاسته تر از يوسف بيگانه درين شهر براي اين مقام وجود ندارد لزا اين پست مهم را در وقت مهم براي وي سپردند. درس مهم ديگر كه درين داستان نهفته، اينست که ايشان نيز بدور از مکرو فريب، مسئوليت خود را به گونه درست و شايسته ادا کردند. اکنون براي شما واضح شد که دو خصيصه که يوسف در خود داشت، همانا شايستگي علمي و تقوا بود.

خواهران و برادران عزيز!

وضعيت و حالت جاري در پوهنتون ها براي شما معلوم است که چه قدر به سرعت جوانان ما به سوي بي ديني روان هستند و دين گريزي و دين ستيزي در ميان شان اوج گرفته است، فرهنگ و کلتور بيگانه را پذيرا مي شوند و در باتلاق فساداخلاقي فرومي افتند، بي حيايي رشد يافته و فيشن رمز ترقي انگاشته مي شود. پس در اين وضعيت اسفبار، وجيبه ما و شما است که خود بر اساسات دين استوار باشيم و ديگران را به آن فرا خوانيم.

البته تحقق اين کار مشکلات را همراه دارد و از محدوده کارهاي فردي فراتر است، و نيازمند فعاليت هاي جمعي و ريخته شده در قالب منظم است. بناء ضرور است که همدست شويم، تلاش ها را باهم شريک سازيم و با همگامي همگاني خود، از يک سو، رسالت علمي و از سويي مکلفيت ديني خود را به گونه بايسته ادا نماييم.

مايوس نشويد!

جوانان بدانيد كه پیروزی یک اندیشه در گرو ایمان استوار به حقانیت، اخلاص بحد کفایت، احساس مسئولیت و آمادگی لازم برای فداکاری در راه آن است،وهمين چهار اصل: ایمان استوار، اخلاص،احساس مسئولیت و فداكارى جزو ویژگی های اصلی قشر جوان است. به همین خاطر جوانان در میان تمامی ملت ها مدام ستون استوار قیام و نهضت مي باشند.

جوانان عزيز! هیچگاه دچار یأس و نااميدي نشوید، زیرا که در فرهنگ اخلاقی اهل ایمان یأس و نا اميدي هیچ جایگاهی ندارد.

بدانید كه واقعیت هایی امروز، رؤیاهای دیروز بودند و رؤیاهای امروز واقعیت های فردا خواهند بود. بدانید که هنوز فرصت کافی برای ادای مسئولیت در اختیار داريد و با وجود موج خروشان فساد، تا حال در دل و اندیشه ملت های مسلمان، نشانه هاى ايمان وجود دارند.

بدانید که ضعیفان تا ابد ضعیف نخواهند ماند و قدرتمندان برای همیشه از قدرت برخودار نخواهند بود. خداوند ميفرمايد:[اراده ما براین است که بر ضعیفان و محرومان زمین منت نهیم و ایشان را پیشوایان بشریت بگردانیم و وارث ثروت و حکومتشان کنیم]

بدانید که! بشریت چشم به راه دعوت شماست، دعوت راهنما و روشن كننده و پیام آور پیروزی، صلح و آشتی، تا جهان را از گرداب بلاها و گرفتاری ها بیرون بکشید.

نوبت شما برای رهبری ملت ها چندان دور نیست. [ ما این روزها را بین مردم دست بدست می نماییم تا ایشان را بیازمایم ] [ امید که شما اهل ایمان به حمایت و رحمت خدا دارید دیگران ندارند] آل عمران

جمعيت اصلاح

جمعيت اصلاح نام جديدى نبوده بلكه شما بار ها از فعاليت هاي ديني آن اگاهي يافته و در آن اشتراك نموده ايد. جمعيت اصلاح يک جريان تربيتي، اصلاحي، ديني، آزاد و غيروابسته بوده که از فرزندان اصيل اين کشور هسته گذاري شده است که در اطراف و اکناف کشور مصروف توسعه ارزشهاي اسلامي، تعميم فهم اصيل دين و رشد فرهنگ ديني و ملي ميباشد، همين گونه مبارزه عليه منکرات و مقابله با تهاجم افکار غيراسلامي را مسئوليت خود ميداند

جمعيت اصلاح در واقع سنگري است در راستاي تحقق خواسته ها و آرزوهاي شما جهت احيا و نهادينه ساختن مفاهيم ايماني، تا باشد با همگامي خويش به برکت توسعه ارزشهاي اسلامي و مفاهيم اصيل ديني، ملت خود را از اين بحران بي هويتي و دين گريزي نجات دهيم.

از رسول الله صلي الله عليه وسلم بيآموزيم:

ميخواهيم با استفاده از فرصت، گوشه يي از جديت و قاطعيت رسول الله صلي الله عليه وسلم را بازگو نماييم، آن زمان که رسول الله در مکه مکرمه دعوت خود را آغاز نمود، مشرکين مکه فراروي دعوتش ايستادند، حتي يگانه حامي او ابوطالب نيز از ايشان مطالبه ترک کردن دعوت را نمود، مي دانيد که رسول الله چه پاسخ دادند؟ ايشان با جديت و قاطعيت گفتند: اي کاکا! سوگند به الله اگر آفتاب را بدست راست و مهتاب را به دست چپم دهند تا از دعوت خود دست بردارم من هيچگاه چنين کار را نخواهم کرد تا آنگاه الله متعال دينش را حاکم سازد و يا من در اين راه کشته شوم.

اين چگونه همتي بود؟ اين همت همان پيغمبري است که خداوند او را اسوه و الگو براي ما قرارداده است.

پس بيايد ازهمين اكنون آستين همت را بالازنيم و جهت شکوفا بخشيدن ارزشهاي اسلامي عزم را جزم نماييم.

برادر و خواهر گرامي!

در آخرنقاط ذيل را با دقت بخوان و به آن عمل كن:

1. در زندگي خود هدفي کوچک براي خويش انتخاب نکن، بلکه کوشش کن که دستيابي رضاي الله متعال يگانه هدفت باشد.اگر در فراگيري علم هدف تو رضاي او تعالي باشد از يک سو، شباروز تو عبادت محسوب مي شود و از سويي، زندگي دنيايي تو سروسامان مي يابد، زيرا کليد خزائن دنيا نيز در دست او تعالي است.

2. از صميم قلب تعهد سپار که به اسلام و شعاير اسلامي التزام نمايي. رسول الله صلي الله عليه وسلم مي فرمايد: يکي از هفت نفري که در سخت ترين و گرم ترين لحظه قيامت تحت سايه عرش خداوند قرار ميداشته باشد، همان جواني است که در عبادت خداوند نشو نمو كرده باشد.

3. متوجه باش كه در فتنه تعصب و نشنليزم نيفتي چون اين، بزرگترين دام دشمن جهت پارچه ساختن و بالاخره از بين بردن امت اسلامي است، بدان كه معيار برتري صرف تقوا است.

4. کوشش کن که پيام خداوند را براي مردم برساني، رسول الله صلي الله عليه وسلم مي فرمايد:اگر خداوند به دست تو انساني را هدايت نمايد، برايت از شتران سرخ بهتراست.

5. از وقت خويش استفاده بهينه بکن، براي تنظيم وقت خويش و بهره گيري درست از آن، تقسيم اوقات منظم آماده کن و در پرتو آن کارهاي خود را جلو ببر.

6. توان و نيروي خود را در انجام کارهاي خيربذل کن.

7. در پهلوي دروس رسمي خود، براي خواندن و مطالعه کتب اسلامي وقت بده، ترجمه قرآن، و تلاوت آن را هيچگاه فراموش نکني و همواره به خواندن احاديث رسول الله صلي الله عليه وسلم، سيرت و تاريخ اسلامي همت کن.

8. از توطيه ها و دسيسه هاي که امروز متوجه اسلام و مسلمانان است خود را آگاه بساز و در راه خنثى نمودن آن قدم بردار

9. بدان که تو يکي از سنگرداران کاخ بزرگ اسلام هستي و متوجه باش که دشمن از سنگر تو، به اين كاخ مقدس ضربت وارد نسازد.

10. لسان عربي را بياموز، زيرا که زبان كتاب، پيغمبر و تمدن ما است.

11. اهتمام جدي بر اداي فرايض الهي کن و نماز را از مهم ترين کارهاي خود قرار ده و آن را با جماعت ادا کن.

12. از سيلاب فساد اخلاقي خويشتن را نگه دار و در اين راه دعا، روزه، نماز و دوستان نيک برايت بهترين ممد اند و بدان كه ايمان و حيا دو عنصر جدانشدني اند لزا با حفظ حيا، ايمانت را محافظت كن.

13. آن گونه اي که دستگاه هاي فسادگستر منظم و به شکل جمعي فعاليت مي نمايند،پس پاسخ آنها با كوشش هاي فردي و غيرمنظم ناممکن است و بايست در مقابله با آن با همديگر همگام شد و به همدست شدن با ديگر نيکان و اصلاحگران راه ورود و توسعه فساد را مسدود کرده و با اخلاص و فهم دقيق در ساختن يك جامعه صالح و سالم گام برداريم.

بياييد در برنامه هاي جمعيت اصلاح شريک شده تا با عزم تازه دروس و دعوت خود به اميد نجات امت مسلمه آغاز نماييم

شما كار و فعايت نماييد، خداوند، پيغمبر و مومنان كار شما را مشاهده خواهند كرد.


شما شنونده رادیو عشقی هستید!
Filed under رسانه ها, کلتور او هنر by naveed on April 17, 2009 at 4:18 am 2 comments

محمد مصطفی نوید
به منظور رفتن به شهر به موتر تونس بالا شدم، هنوز چند قدم پیش نرفته بودیم که دریور صدای رادیو موتر را بلند کرد، آهنگی هندی بود، فاصلۀ چندی را نه پیموده بودیم که آهنگ تمام شد، و اعلانات مختلف پخش شد،رادیو که در جریان آن صدای آواز خوانان مختلفی افغانی پخش شد، که به نوبت خود را معرفی می کردند.
در میانها آنها صدای فرهاد دریا آوازخوان مشهور افغان هم با این جملات بلند شد: ” شما شنونده رادیو آرمان و یا رادیو عشقی هستید”.

دعوت به فحشا
تنها این جناب نیست که دّم از هنر و فرهنگ میزند، و آشکارا مردم را به فحشا دعوت می کند، زیرا تلفظ آن آوازخوان چنان است که بایک شنیدن، انسان در می یابد که این جناب چه می خواهد؟ بسان این، در کابل اکثریت تلویزیون و رادیو ها در مسیر آن رادیویی عشقی در حرکت اند، و هر روز برنامه های مختلف، که بجز از موسیقی و فحشا چیزی دیگر نیست در خورد مردم گرسنه افغانستان میدهند.
این همه داد و هیاهو زمانی در کابل جریان دارد که مردم، در فاصله … کلیومتری آن، زنده ماندن در زیر بمباردمان امریکایی ها را فکر می نمایند و در همین اضطراب گیرآمده اند .

گریز مردم از هم
فضایی نا امنی در کابل بیشتر از سایر نقاط کشوردیده می شود. مردم از یکدیگردر هراسند، و اعتماد فیما بین شان از هم سگلیده است.
روزی موتر سایکل را در مقابل مغازۀ توقف دادم، و خودم جهت ضرورتی آن طرف سرک می گذشتم، هنوز چند قدم نرفته بودم، که از داخل مغازه صدا نمود که: برادر موتر سایکلت را ببر” گفتم چند لحظه صبر، زود می آیم گفت: نه برادر، در این وضعیت خراب نمی شود، موترسایکلت را ببر من چه می شناسم که تو کی هستی”
و یا هم زمانی که نیروهای امریکایی از شهر عبور می کند، آنها از مردم و مردم از آنها می ترسد، زمان عبوری یک گروپ از این ها از جوانی که بایسکلش را با شتاب کنار سرک ایستاد کرده پرسیدم که امر یکایی ها تا هنوز دور هستند چرا عجله داری؟ گفت:” هم از خودش میترسم، هم از کسی که او را میزند”
کاش این تنها نا امنی باشد که شهر یان کابل، آنرا با همه مشقاتش متحمل شوند، فقر، رنجی دیگریست که هر روز، مادری را بی پسر، و خانمی را بی شوهر می کند، چنانکه، مردم، گروه، گروه، مرگ هشتاد در صد را قبول می کنند، جهت کار به ایران و دیگر ممالک عودت می کنند.

گدایی در مساجد
و در مرز ها به دست پلیس و صد ها دزد دیگر می افتند، و آن چند افغانی را که از فروش زمین و یا اسباب خانه و یا هم قرض بدست داشتند، از نزدشان گرفته و دوباره راهی را که پیموده بودند باز می گردند و به این مسجد و آن مسجد رفته با گدایی دنبال کرایه موتر می گرددند.
ولی این جناب ها مردم را به شنیدن رادیو عشقی فرا می خواند.
از سوی دیگر، سیاست مداران ما سخت مصروف گرفتن قدرت هستند و هریک می کوشد، که رضایت قاتلان مردم افغانستان را بدست بیاورند، تا بتوانند، باری دیگر تخت و تاج شان را بر شانه های فرسودۀ، مردم حمل کنند.

محمد مصطفی نوید گزارشگر اصلاح آنلاین در کابل می باشد
په نوي او عصري ميتود د قران کريم ترجمه او تفسير
.
Back to top Go down
 
پيام جمعيت اصلاح به محصلين
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
elmoirfan علم و عرفان :: Languages :: Dari - دری-
Jump to: